HGR on tehnyt investointipäätöksen Kaartin Lasaretin GÅRD kehityshankkeesta – rakentaminen on käynnistynyt Helsingin ydinkeskustassa

27.8.2026

HGR Property Partners on tehnyt investointipäätöksen Helsingin Kaartin Lasaretti -korttelissa osoitteessa Abrahaminkatu 2 sijaitsevan kiinteistön kehityshankkeen toteuttamisesta ja rakennustyöt ovat käynnistyneet kesän 2026 aikana.

Hanke sijoittuu Helsingin ydinkeskustaan Lönnrotinkadun ja Abrahaminkadun risteykseen, kulttuurihistoriallisesti merkittävään Kaartin Lasaretti -kortteliin. HGR:n tavoitteena on kehittää kohteesta korkeatasoinen ja vastuullinen toimisto- ja liikekiinteistö, joka yhdistää historiallisen ympäristön, modernit toimitilat ja erinomaisen keskustasijainnin.

Kokonaisuudessaan noin 15 700 bruttoneliömetrin laajuisessa hankkeessa nykyinen rakennus puretaan osittain ja suojeltu nelikerroksinen rakennusosa peruskorjataan. Sisäpihan puolelle toteutetaan uusi laajennusosa ja rakennus korotetaan viisikerroksiseksi toimisto- ja liikerakennukseksi. Lisäksi rakennukseen toteutetaan kaksi maanalaista kellarikerrosta, joihin sijoittuu muun muassa pysäköintiä, huoltotiloja ja vähittäiskaupan palveluita.

Hankkeessa tavoitellaan korkeaa ympäristö- ja vastuullisuustasoa, ja kohteelle haetaan LEED Platinum -ympäristösertifikaattia.

Vuokrausaste jo noin 80 prosenttia

Hankkeen kaupallinen kehitys on edennyt vahvasti jo ennen varsinaisen rakentamisen käynnistymistä. Kohteen tiloista noin 80 prosenttia on vuokrattu, ja solmitut vuokrasopimukset ovat pitkäaikaisia.

Olemme erittäin iloisia siitä, että hankkeen vuokrausaste on noussut jo noin 80 prosenttiin ja kaikkien solmittujen vuokrasopimusten maturiteetti on vähintään kymmenen vuotta. Tämä osoittaa, että korkeatasoisille ja uusille toimitiloille on edelleen vahvaa kysyntää, kun sijainti, tilojen laatu ja kokonaisuus vastaavat käyttäjien tarpeisiin”, sanoo HGR Property Partnersin projektijohtaja Petter Ruuskanen.

Rakentaminen etenee suunnitellusti

Rakennustyöt käynnistyivät kesän 2026 aikana maanrakennustöillä. Tällä hetkellä kohteessa ovat käynnissä sisäpihan louhinta- ja maankaivutyöt sekä vanhan rakennuksen purkutyöt. Uudisrakentamisen vaiheeseen siirrytään laajemmin vuoden 2027 aikana.

Maarakentaminen on lähtenyt liikkeelle suunnitellusti vaativassa keskustaympäristössä. Hankkeen toteuttaminen edellyttää tiivistä yhteistyötä urakoitsijoiden, suunnittelijoiden, viranomaisten ja muiden hankkeen osapuolten välillä. Kiitos kaikille yhteistyökumppaneille hyvästä työstä hankkeen valmistelussa ja rakentamisen käynnistämisessä”, sanoo HGR Property Partnersin projektipäällikkö Anne Pitkänen.

Syksyllä lisää Kaartin Lasaretista

Kaartin Lasaretin kehityshanke etenee syksyn aikana rakentamisen rinnalla myös kaupallisesti. HGR tulee kertomaan syksyn 2026 aikana tarkemmin muun muassa hankkeen tulevista käyttäjistä, tilaratkaisuista ja rakentamisen etenemisestä.

Lisätietoja:

Petter Ruuskanen, petter.ruuskanen@hgrpp.fi, Projektijohtaja

Anne Pitkänen, anne.pitkanen@hgrpp.fi, Projektipäällikkö

Ota yhteyttä

Riitta Heikkuri
Riitta Heikkuri
Hallintopäällikkö

+358 40 521 5179
riitta.heikkuri@hgrpp.fi

Laura Wilkki
Laura WIlkki
Toimistokoordinaattori

+358 40 593 7550
laura.wilkki@hgrpp.fi

Sijaintimme

HGR Property Partners sijainti
HGR Property Partners

Itäinen puistotie 1 A 2
00140 Helsinki
+358 40 521 5179
Y-tunnus: 1874983-7
Katso kaikki yhteystiedot